Specjalistyczny Gabinet Okulistyczny
Dr n. med. Tadeusz Januszewski

Operacje zaćmy

Zaćma, czyli katarakta, to choroba oczu, polegająca na postępującym mętnieniu soczewki oka.

Każda zaćma pogarsza jakość życia! Nie czekaj aż dojrzeje! Jedynym sposobem leczenia zaćmy było i jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka. Obecnie twierdzenie - "zaćma musi dojrzeć" - jest nieaktualne.

Objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się widzenia, które obserwujemy jako:
 • - zamglone widzenie
 • - rozszczepianie się światła
 • - zaburzenia widzenia barw

Chorzy na zaćmę zawsze jednak rozpoznają światło. Wraz z upływem czasu zaćma postępuje. Pacjenci, często w pełni sił, rezygnują z pracy zawodowej, wyłączają się z życia towarzyskiego...

Znane czynniki powodujące zaćmę to między innymi: przewlekły stan zapalny wnętrza oka, uraz oka, promieniowania. Jednak na pytanie dlaczego rozwija się tak zwana zaćma starcza - wciąż nie znamy odpowiedzi.

Operacje zaćmy

Operacje zaćmy wykonywane były już kilka tysięcy lat temu! Pisano o nich w Kodeksie Hammurabiego, Księgach Wedy i Kodeksie Medycznym Hipokratesa.

Usunięcie zaćmy przy pomocy mrożącej sondy (tzw. krioekstrakcja - metoda opracowana przez Polaka profesora Tadeusza Krwawicza w 1960 roku i rozpowszechniona wówczas na całym świecie!) zrewolucjonizowała chirurgie zaćmy. Ale już kilka lat późnie bo w 1967 roku prof. Kelman wprowadza najnowszą metodę operacyjną: fakoemulsyfikację, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas. Do dziś jest ona stale ulepszana i stanowi obecnie najbardziej skuteczna i bezpieczną metodę usunięcia zaćmy.

Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Operacja przebiega w znieczuleniu miejscowym, kroplowym. W miejsce usuniętej zaćmy wkłada się odpowiednio dobraną sztuczną soczewkę, dzięki której nie trzeba, jak dawniej, nosić grubych okularów. Co więcej np. krótkowidzowi czy dalekowidzowi tak dobiera się moc sztucznej soczewki, aby wreszcie dobrze widział w dal bez okularów! Istnieją również sztuczne soczewki tzw. dyfrakcyjne umożliwiające patrzenie w dal i czytanie bez dodatkowej korekcji a także soczewki korygujące astygmatyzm.

Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Dodatkowe informacje dla Pacjentów zainteresowanych zabiegiem usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest metodą techniką OZIL i fakoemulsyfikacji. Metoda ta polega na tym, że po wykonaniu niewielkiego cięcia (od 2,2 mm - 2,4 mm) wprowadza się specjalną głowicę, która za pomocą mikroruchów rotacyjnych i w razie potrzeby ultradźwięków rozdrabnia zmętniałą soczewkę a następnie aspiruje masy soczewkowe. Przez wykonane wcześniej cięcie, w miejsce usuniętej zmętniałej soczewki, wprowadza się miękką soczewkę wewnątrzgałkową.

 • Zalety:
 • - krótsza rekonwalescencja
 • - wczesna stabilizacja widzenia z mniejszą możliwością wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego
 • - szybsze gojenie się rany (małe cięcie, nie wymagające założenia szwów)

Po zakwalifikowaniu do zabiegu, lekarz wystawia skierowanie na badania, które są konieczne na wizycie kwalifikacyjnej u lekarza anestezjologa. W razie wątpliwości lekarz anestezjolog może zlecić dodatkowe wykonanie RTG klatki piersiowej.

 • Niezbędne są badania:
 • - Krwi :morfologia, OB, glukoza, jonogram, INR w przypadku zażywania leków p/ zakrzepowych, Antygen HBs lub zaświadczenia o przebytych sczepieniach p/ WZW)
 • - EKG
 • W trakcie kwalifikacji wykonywane są:
 • - diagnoza choroby
 • - USG gałki ocznej
 • - wyliczenie mocy soczewki sztucznej
 • - ocena wyników badań dodatkowych i konsultacji

Konsultacja anestezjologiczna odbywa się w dniu zabiegu, w razie wskazań odpowiednio wcześniej. Po przeprowadzonej kwalifikacji ustalany jest termin zabiegu.

Zabieg wykonywany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego - kropelkowego, trwa około 30 minut. Po zabiegu pacjent pozostaje w ośrodku ok. 2 godziny i wraca do domu. Kontrola jest następnego dnia w trybie ambulatoryjnym. Operacje zaćmy przeprowadzamy w Krakowie: AKmed Kraków, ul. Twardowskiego 33A.

Zestawy operacyjne

Przy przeprowadzaniu zabiegów usunięcia zaćmy stosujemy jednorazowe zestawy chirurgiczne, między innymi pakiety CUSTOM-PAK® firmy Alcon.

Zestawy te zostały zaprojektowane specjalnie dla potrzeb chirurgii okulistycznej, w szczególności przy usuwania zaćmy. Zestawy zawierają wszystkie jednorazowe, jałowe materiały medyczne i akcesoria sprzętowe,. Stosowanie tych zestawów zapewnia najwyższy standard realizacji zabiegu oraz gwarantuje bezpieczeństwo jego wykonania.