Chirurgia zaćmy
Każda zaćma pogarsza jakość życia! Nie czekaj aż dojrzeje!
Jedynym sposobem leczenia zaćmy było i jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka. Obecnie twierdzenie -"zaćma musi dojrzeć"- jest nieaktualne
Zaćma, czyli katarakta, to choroba oczu, polegająca na postępującym mętnieniu soczewki oka. Objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się widzenia, które może objawiać się jako:- - zamglone widzenie
- - rozszczepianie się światła
- - zaburzenia widzenia barw
Chorzy na zaćmę zawsze jednak rozpoznają światło. Wraz z upływem czasu zaćma postępuje. Pacjenci, często w pełni sił rezygnują z pracy zawodowej, wyłączają się z życia towarzyskiego... Znane czynniki powodujące zaćmę to między innymi: przewlekły stan zapalny wnętrza oka, uraz oka, promieniowania. Jednak najczęściej występuje tzw. zaćma starcza związana z wiekiem biologicznym.
Znane czynniki powodujące zaćmę to między innymi: przewlekły stan zapalny wnętrza oka, uraz oka, promieniowania. Jednak na pytanie dlaczego rozwija się tak zwana zaćma starcza - wciąż nie znamy odpowiedzi.
Operacje zaćmy
Operacje zaćmy wykonywane były już kilka tysięcy lat temu! Pisano o nich w Kodeksie Hammurabiego, Księgach Wedy i Kodeksie Medycznym Hipokratesa.
Usunięcie zaćmy przy pomocy mrożącej sondy (tzw. krioekstrakcja - metoda opracowana przez Polaka profesora Tadeusza Krwawicza w 1960 roku i rozpowszechniona wówczas na całym świecie!) zrewolucjonizowała chirurgie zaćmy. Ale już kilka lat późnie bo w 1967 roku prof. Kelman wprowadza najnowszą metodę operacyjną: fakoemulsyfikację, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas. Do dziś jest ona stale ulepszana i stanowi obecnie najbardziej skuteczna i bezpieczną metodę usunięcia zaćmy.
Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Operacja przebiega w znieczuleniu miejscowym, kroplowym. W miejsce usuniętej zaćmy wkłada się odpowiednio dobraną sztuczną soczewkę, dzięki której nie trzeba, jak dawniej, nosić grubych okularów. Co więcej np. krótkowidzowi czy dalekowidzowi tak dobiera się moc sztucznej soczewki, aby wreszcie dobrze widział w dal bez okularów! Istnieją również sztuczne soczewki tzw. dyfrakcyjne umożliwiające patrzenie w dal i czytanie bez dodatkowej korekcji a także soczewki korygujące astygmatyzm.
Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.